Як в розрахунку коригування до податкової накладної відображати зміну кількості та повернення товарів

Зміна кількості товару після складання та реєстрації податкової накладної в ЄРПН, а також повернення товару покупцем — це дуже розповсюджені випадки для складання розрахунку коригування до податкової накладної. Тепер платникам ПДВ необхідно чітко вказувати порядковий номер в податковій накладній, яка коригується та вводити нові рядки з новою нумерацією, якої не було раніше в такі податковій накладній. Такі правила діють як для повного коригування, так і часткового. Також важливо правильно вказувати причини для коригування, які передбачені в програмному забезпечені та не підлягають вільній інтерпретації з боку платників ПДВ. Головне зрозуміти як необхідно обнуляти раніше введенні дані та правильно зазначати нові.

  1. Зміна кількості товарів

Якщо після постачання змінюється кількість товарів (робіт чи послуг), у РК треба заповнити два рядки:

першим рядком (з «») «зняти» колишній рядок з податкової накладної із колишньою кількістю (обнулити його);

другим рядком (з «+») ту ж товарну позицію навести з новою (зміненою) ціною. Пронумерувати в РК новий рядок треба з урахуванням нових правил нумерації, тобто новим порядковим номером, якого не було в податковій накладній.

Причиною коригування в кожному рядку зазначають: «Зміна кількості». Припустимо, що в раніше поданій податковій накладній було зареєстровано 7 порядкових номерів товарів. Зміна кількості відбувається за порядковим номером «5».

Зразок заповнення фрагменту РК у разі зміни кількості поставленого товару наведемо на рис. 1.

    1. Якщо одночасно змінюється не тільки кількість, а й ціна

А як складати РК та вказувати причину коригування в ситуації, коли одночасно змінюється ціна та кількість?

Якщо б не було спеціального програмного налаштування, то платник податків у графі 2 РК вказав би «Зміна ціни та кількості». Адже на податкове зобов’язання з ПДВ впливають ці два параметри. До того ж кількість може зменшитися (збільшитися), а ціна зрости (зменшитися).

ДФСУ у Листі № 1229/6/99-99-15-03-02-15/ІПК роз’яснила, якщо після отримання попередньої оплати та складання і реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) відбувається одночасна зміна і кількості, і ціни товарів/послуг, то у РК в першому рядку зі знаком «–» зазначаються показники щодо товарів/послуг, кількість і ціна яких змінюються.

При цьому у графі 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» розділу Б табличної частини такого РК в обов’язковому порядку вказується номер за порядком рядка податкової накладної, що коригується.

У другому рядку такого розрахунку коригування зазначаються всі правильні (змінені) дані щодо товарів/послуг, ціна та кількість яких змінюються.

При цьому у графі 1 такого РК такому рядку присвоюється новий черговий порядковий номер рядка, якого не було в податковій накладній, що коригується.

Наприклад, у податковій накладній було три рядки з різним видом (номенклатурою) товару і змінилися ціна та кількість товару, зазначеного у другому рядку податкової накладної. У такому разі в РК до такої ПН:

у першому рядку у графі 1 зазначається номер рядка «2» податкової накладної, що коригується, і зі знаком «–» вказуються показники щодо такого товару;

у другому рядку у графі 1 вказується «4» і зазначаються правильні показники щодо товару, ціна та кількість якого коригується.

У графі 2 РК в обох рядках, які заповнюються у зв’язку із зміною ціни та кількості товарів/послуг, зазначається причина коригування — «Зміна номенклатури».

В тому випадку, коли коригувати необхідно декілька позицій з податкової накладної, рядки необхідно почергово вводити зі знаком «–»/»+», «–»/»+» і т. д.

А ось спочатку відкоригувати всі рядки податкової накладної зі знаком «–», а потім ввести нові рядки зі знаком «+» буде неправильно.

Наприклад, на попередню оплату була виписана податкова накладна, в якій значилося шість позицій. Після фактичного відвантаження товарів з’ясувалося, що позиції, які зареєстровані під номером 3 та 5 підлягають коригуванню яз за кількістю, так і ціною.

Зразок заповнення фрагменту РК у разі зміни кількості та ціни декількох позицій поставленого товару наведемо на рис. 2.

  1. Повернення товару або авансових платежів

Повернення товару або авансових платежів може бути повним (100 %), або ж частковим.

    1. Порядок заповнення РК при повному поверненні товару чи авансу

В ситуації, коли продавець (постачальник) отримав від покупця повністю товар за однією номенклатурою або повернув йому аванс, при заповненні РК необхідно у першому рядку у графі 1 зазначити номер рядка податкової накладної, що коригується, і зі знаком «–» вказати показники щодо такого повернутого товару чи авансу. Цей запис відмінить все постачання щодо повернутого товару або ж авансу по ньому.

В РК зазначається причина коригування: «Повернення товару або авансових платежів» без всяких скорочень. Це стосується як повернення товару, так і авансу, а тому не важливо що в причині вказана подія, яка не була причиною для коригування.

Другий рядок в цьому випадку у РК не заповнюється.

Таким способом за допомогою такої причини в РК вийде обнулити («зняти») весь рядок податкової накладної.

А якщо треба обнулити в податковій накладній відразу декілька рядків (наприклад, з отриманих товарів покупець повертає повністю лише окремі товарні позиції), тоді «мінусових» рядків у РК з такою причиною необхідно заповнити декілька.

    1. Порядок заповнення РК при частковому поверненні товару

Налаштування програмного забезпечення не передбачає часткового коригування повернутого товару. Наприклад, якщо в податковій накладній під номером чотири (а всього номерів було 7) було відображено поставку 100 одиниць товару, а покупець потім вернув 30 шт., то в РК не можна відкоригувати позицію під номером чотири зі знаком мінус на 30 одиниць. Програмне забезпечення такого варіанту коригування не прийме.

Нову причину «Повернення товару або авансових платежів» програма сприймає, тільки якщо платник ПДВ здійснює спочатку повне стовідсоткове повернення товарів (чи авансу).

Тобто програмне забезпечення реагує тільки на ситуацію, коли необхідно обнулити повністю весь рядок податкової накладної.

Відображення часткового повернення товару (чи авансу) в РК проводиться наступним чином:

у першому рядку у графі 1 зазначається номер рядка податкової накладної, що коригується, і зі знаком «–» вказуються показники щодо такого повернутого товару чи авансу;

у другому рядку у графі 1 вказується новий номер, якого не було в податковій накладній, яка коригується, і зазначається фактична кількість поставленого товару, тобто правильні показники щодо товару, який фактично був відпущений покупцеві.

У графі 2 РК в обох рядках, які заповнюються у зв’язку з частковим повернення товару чи авансу, зазначається причина коригування — «Зміна кількості».

Зразок заповнення фрагменту РК у разі часткового повернення товару наведемо на рис. 3.

Напечатать Напечатать
Cкачать pdf
Поделиться: