НОВЕ В ЗАПОВНЕННІ РОЗРАХУНКУ КОРИГУВАННЯ КІЛЬКІСНИХ І ВАРТІСНИХ ПОКАЗНИКІВ ДО ПОДАТКОВОЇ НАКЛАДНОЇ

Людмила Волинець

Коригувати податкові накладні платникам ПДВ доводиться часто, але не завжди таке виправлення помилок чи інші зміни в постачанні проходять вдало. Тепер платникам ПДВ необхідно враховувати налаштування програмного забезпечення, щоб розрахунок коригування був прийнятий системою без зауважень. Пристосуватися до кожної ситуації з виправлення податкових накладних, що вже зареєстровані в ЄРПН, дуже непросто. Це може бути зміна номенклатури при відвантаженні вже оплачених товарів, зниження або збільшення ціни відвантажених товарів тощо.

Платник ПДВ отримав попередню оплату за чотири види товарів та склав відповідну податкову накладну. На момент відвантаження товарів з’ясувалося, що відносно одного виду товару (який був зазначений в податковій накладній за № 3) було змінено номенклатуру на іншу.

Як правильно заповнити розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів, у разі зміни номенклатури товарів/послуг?

В п. 192.1 ст. 192 розд. V ПК України передбачено наступне, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Також у разі зміни номенклатури товарів/послуг, яка передбачає зміну коду УКТ ЗЕД чи коду ДКПП, складається розрахунок коригування до податкової накладної (РК). Це добре знають всі платники ПДВ.

Але слід мати на увазі, що ДФСУ ввела свої «ексклюзивні» причини для коригування податкових накладних, до яких віднесено:

  • «Зміну кількості»;
  • «Зміну ціни»;
  • «Зміну номенклатури»;
  • «Повернення товару або авансових платежів»;
  • «Зменшення обсягу при нульовій кількості»;
  • «Зменшення кількості при нульовому обсягу»;
  • «Усунення неоднозначностей».

Таких причин коригування в РК немає ні в ПК України, ні в Порядку № 1307, але їх необхідно дотримуватися аби не отримати відмову в реєстрації РК від ДФСУ (документ не може бути прийнятий ― рядок 1. Поле «Причина коригування» містить неприпустиме значення). Адже саме їх введено в програмне забезпечення, а той факт, що в нормативних документах відсутні такі вимоги, податківців не хвилює.

За аналогією з Податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), програмне забезпечення реєстрації РК передбачає виключення рядка (рядків), який необхідно відкоригувати, зі знаком мінус з попередньо введеної інформації в податковій накладній, та введення нового рядка (рядків). Є зміни і в порядку нумерації рядків в РК. Отже, платникам ПДВ тепер необхідно враховувати налаштування програмного забезпечення для реєстрації РК, що розроблене податківцями.

Згідно з п. 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до ст. 192 розд. V ПК України постачальник (продавець) товарів/послуг складає РК за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Зміна номенклатури товарів

Якщо після складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна номенклатури постачання товарів/послуг постачальник (продавець) у розрахунку коригування зі знаком «–» зазначає показники щодо товарів/послуг, номенклатура яких змінюється (анулюється).

При цьому у графі 1 такого розрахунку коригування в обов’язковому порядку вказується № за порядком рядка податкової накладної, що коригується (номенклатура якого анулюється).

Для додавання нової товарної позиції, якої не було у податковій накладній, яка коригується, в розрахунку коригування до такої податкової накладної зі знаком «+» в окремих рядках зазначаються показники номенклатури товарів/послуг, що додаються (нові товарні позиції).

При цьому, у графі 1 такого розрахунку коригування таким новим товарним позиціям присвоюються нові чергові порядкові номери рядків, яких не було в податковій накладній, що коригується.

Наприклад, у податковій накладній було чотири рядки з різним видом (номенклатурою) товару і потрібно анулювати товар (номенклатуру) по третьому рядку та додати новий товар (номенклатуру).

В такому разі в розрахунку коригування до такої податкової накладної:
для анулювання товару, зазначеного у рядку «3» податкової накладної, у графі 1 зазначається номер рядка «3» і зі знаком «» вказуються показники щодо такого товару;
для додавання нового товару (номенклатури), у графі 1 вказується «5» і зі знаком «+» вказуються показники щодо нового товару. У графі 2 РК у всіх рядках, які заповнюються у зв’язку із зміною номенклатури товарів/послуг, зазначається причина коригування – «Зміна номенклатури».

Зразок заповнення РК у разі зміни номенклатури продукції наведемо на рис.

Зміна ціни частини постачання

Якщо постачальник відвантажив покупцеві партію з 5 одиниць товару, а потім необхідно у 2 одиниць товару замінити ціну (збільшити чи зменшити), то при складанні РК необхідно рядок з 5 одиницями вилучити зі знаком мінус, а потім з новими порядковими номерами (яких не було в податковій накладній, що коригується) ввести 3 і 2 одиниці товару, ціна у яких буде різною.

Спроба замінити ціну лише на 2 одиниці товару призведе до того, що система реєстрації повідомить про те, що кількість товару в РК не збігається з кількістю в податковій накладній, яка коригується, і надішле відмову в реєстрації.

Якщо спочатку була поставка (відвантаження) товару — а потім прийнято рішення про збільшення ціни, — то РК податківці рекомендують складати на дату доплати, а якщо ціна зменшується — на дату повернення оплати.

Помилка в «заголовній» частині ПН

В Листі № 666/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці зазначили, що в разі виявлення помилок у заголовній частині податкової накладної на дату виявлення помилки необхідно скласти РК, у якому всі правильно заповнені реквізити заголовної частини повторити, а неправильний показник — заповнити правильно. При цьому графи з 1 по 13 «Розділу Б» РК і розділ «А» не заповнюються (залишаються порожніми).

 

Список використаних документів

 

ПК України — Податковий кодекс України

ДКПП — Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. № 457

Порядок № 1307 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р № 1307

Лист № 666/6/99-99-15-03-02-15/ІПК — Лист ДФСУ від 19.02.2018 р. № 666/6/99-99-15-03-02-15/ІПК «Щодо виправлення помилки, допущеної у заголовній частині податкової накладної у назві покупця (отримувача) товарів/послуг»

Напечатать Напечатать
Cкачать pdf
Поделиться: